Bezpieczeństwo na placu budowy jest kwestią nadrzędną. Są za nie odpowiedzialni przede wszystkim inwestor i kierownik budowy. Choć wypadki i szkody nie zdarzają się zbyt często, ich konsekwencje mogą być bardzo poważne. Jak firma budowlana może się przed nimi zabezpieczyć? Jak wybrać odpowiednią polisę, która zabezpieczy jej interesy?
Jakie ubezpieczenie dla firmy budowlanej?
Oferta polis ubezpieczeniowych jest obecnie niezwykle szeroka. Ubezpieczyć można niemal wszystko, a katalog ryzyk, jakie przewidują firmy ubezpieczeniowe, jest bardzo obszerny. Jednym z najczęściej kupowanych polis są te chroniące nieruchomości przed skutkami różnego typu szkód (więcej na temat ich cen i zakresu przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/nieruchomosci/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-mieszkania).
Takie ubezpieczenia nie przydadzą się firmom budowlanym. Obejmują one gotowe nieruchomości, które mogą (lecz nie muszą) zostać ubezpieczone przez ich właścicieli. Takie polisy obejmują między innymi kradzieże, zalania czy pożary.
Warto jednak mieć świadomość, że niektóre szkody w nieruchomościach mogą wystąpić z powodu wadliwego wykonania usługi budowlanej. To mogą być na przykład:
- złe rozmieszczenie izolacji,
- nierówna podłoga,
- nieszczelny dach,
- zastosowanie materiałów niezgodnych z umową.
Jeśli w wyniku błędów lub zaniedbań dojdzie do szkody, na przykład nieszczelny dach będzie powodem zalania mieszkania, odpowiedzialność może spaść na wykonawcę, czyli firmę budowlaną. Od ryzyka związanego z roszczeniami można i warto się ubezpieczyć.
Jak wybrać dobrą polisę dla firmy budowlanej? Jakich elementów nie powinno w niej zabraknąć?
6 składników dobrej polisy ubezpieczeniowej dla firmy budowlanej
Wykonywanie usług budowlanych wiąże się w wieloma ryzykami. Co więcej, szkody, jakie mogą powstać na budowie albo w wyniku prowadzenia prac, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Firma budowlana powinna wyjątkowo rozważnie dobrać polisę ubezpieczeniową, która uchroni ją przed konsekwencjami roszczeń osób trzecich. To mogą być między innymi pracownicy, którzy ucierpieli w wypadku, czy inwestorzy, którzy doznali szkody w związku z wadliwym wykonaniem usługi.
W przypadku takich zdarzeń poszkodowani będą mogli otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela, a firma budowlana uniknie wypłaty rekompensaty. Ta może być natomiast bardzo wysoka, jeśli mowa o najpoważniejszych szkodach.
Zobacz, jakie elementy powinna zawierać dobrze skonstruowana polisa dla firmy oferującej usługi budowlane.
1. OC z tytułu wykonywania robót budowlano–montażowych
Jest to polisa, która chroni w sytuacjach wyrządzenia szkody w związku z wykonywanymi czynnościami. Może zadziałać, jeśli na przykład Twoi pracownicy podczas pracy uszkodzą mienie należące do osób trzecich.
Bardzo ważne jest to, aby by w polisie znajdował się konkretny symbol PKD, który definiuje wykonywaną działalność. Jest to niezbędne, aby wykazać, że szkoda była związana z czynnościami, którymi zajmuje się Twoje przedsiębiorstwo.
2. OC z tytułu wadliwego wykonania usługi
Jak wspomniano wcześniej, takie ubezpieczenie chroni Cię, jeśli niezadowolony klient wystąpi do Ciebie z roszczeniami. Nie zawsze muszą one wynikać ze szkody związanej z uszkodzeniem mieszkania czy domu. Mogą one także wynikać z niezgodności realizacji z projektem, na przykład wstawienia drzwi jednoskrzydłowych zamiast dwuskrzydłowych lub wykonania otworów okiennych od strony północnej zamiast wschodniej.
Jeśli po ukończeniu prac okaże się, że konieczne są poprawki, to ubezpieczyciel pokryje koszty roszczeń klienta.
3. NNW dla pracowników
Dotyczy wypłaty odszkodowania w przypadku uszkodzenia ciała pracownika lub utraty przez niego życia podczas wykonywania prac. Może obejmować pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji lub rekompensatę finansową dla rodziny poszkodowanego.
Warto wiedzieć, że NNW nie jest tym samym ubezpieczeniem co OC pracodawcy z tytułu wypadków przy pracy. Aby w pełni zabezpieczyć swoje interesy, warto zdecydować się na oba rozszerzenia polisy. Jest to szczególnie ważne, jeśli wykonujesz pracę na wysokościach. W takich sytuacjach poważne wypadki zdarzają się najczęściej.
4. OC z tytułu szkód wyrządzonych przez pojazdy wolnobieżne, kafary, walce, młoty
Takie ubezpieczenie chroni Cię w sytuacji, gdy w wyniku wykonywania prac powyższymi urządzeniami dojdzie do uszkodzenia mienia osób trzecich. Jeśli Twoja działalność obejmuje wykorzystywanie takich maszyn, warto się ubezpieczyć.
5. Ryzyko utraty planowanego zysku w następstwie szkody w mieniu
To nieco inny rodzaj polisy niż powyższe. Chroni w przypadku, gdy szkoda zostanie wyrządzona Twojej firmie. Takie ubezpieczenie ma zastosowanie, jeśli na przykład Twoje urządzenia zostaną uszkodzone i z tego powodu będziesz musiał przerwać pracę lub ograniczyć ich zakres. Jeśli poniesiesz w związku z tym straty, otrzymasz odszkodowanie.
Pamiętaj, że polisa, którą kupujesz, powinna być dobrze dobrana do specyfiki Twojej działalności. Osoby prywatne zwykle mogą sobie pozwolić na standardowe, najtańsze ubezpieczenia nieruchomości, które stosunkowo skutecznie ochronią ich interesy. Firma budowlana powinna natomiast podejść do kwestii zakupu polisy z najwyższą starannością. Dzięki temu może uniknąć bardzo poważnych strat finansowych.