• Najnowszy numer

  Numer styczniowo - lutowy zwiera artykuły z trzech konferencji: Konferencji Naukowej "KRYNICA 2023”, Konferencji Naukowo-Technicznej „Ekologia a Budownictwo” oraz Konferencji "BUDIN 2023", dodatkowo artykuły w stałych działach KONSTRUKCJE - ELEMENTY- MATERIAŁY, BUDOWNICTWO ZRÓWNOWAŻONE, BEZPIECZEŃSTWO PRACY. Zapraszamy do lektury ponad 120 stron - aktualnej wiedzy z zakresu budownictwa.

  Czytaj więcej
 • Zgłoś artykuł przez
  Index Copernicus

  Czytaj więcej
 • Szanowni Państwo, Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autorzy za publikację artykułu naukowego w czasopiśmie „Przegląd Budowlany” otrzymują 40 pkt.
 • Zachęcamy do kupna prenumeraty w wersji papierowej i elektronicznej

  Czytaj więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • Najnowszy numer

  Numer styczniowo - lutowy zwiera artykuły z trzech konferencji: Konferencji Naukowej "KRYNICA 2023”, Konferencji Naukowo-Technicznej „Ekologia a Budownictwo” oraz Konferencji "BUDIN 2023", dodatkowo artykuły w stałych działach KONSTRUKCJE - ELEMENTY- MATERIAŁY, BUDOWNICTWO ZRÓWNOWAŻONE, BEZPIECZEŃSTWO PRACY. Zapraszamy do lektury ponad 120 stron - aktualnej wiedzy z zakresu budownictwa. Czytaj więcej
 • Szanowni Państwo,Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autorzy za publikację artykułu naukowego w czasopiśmie „Przegląd Budowlany” otrzymują 40 pkt.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
                  
                  
                  
                  
                  

Telefon: (+48 22) 826 67 00
Email: biuro@przegladbudowlany.pl

Telefon: (+48 22) 826 67 00                Email: biuro@przegladbudowlany.pl

Procesy realizowane na rynku nieruchomości ewoluowały w ciągu ostatnich lat. Zmieniło się nasze podejście do szukania, kupowania i zarządzania nieruchomościami. Wykorzystanie w tym celu internetu i nowoczesnej technologii jest dla nas naturalnym wyborem, który wpływa na zmiany w całej branży.

Czym jest proptech?

Proptech to określenie, które jest używane w odniesieniu do nowoczesnego podejścia do procesów realizowanych na rynku nieruchomości. Termin proptech łączy dwa angielskie słowa: property, czyli nieruchomości oraz technology – technologia. Branża nieruchomości bazując na rozwiązaniach znanych z fintechów, również przystąpiła do cyfrowej transformacji. Nowoczesne technologie i internet odgrywają już ogromną rolę podczas operacji związanych ze znalezieniem na rynku optymalnej nieruchomości, przejściem przez proces zakupu, wynajmem i zarządzaniem nieruchomością służącą zarówno do zaspokojenia własnych potrzeb, jak i kupioną w celach inwestycyjnych.

Zastąpienie starych offlinowych procesów nowoczesnymi sprawia, że branża jest bardziej wydajna, koszty zoptymalizowane, a konsumenci bardziej zadowoleni z realizowanych na tym rynku transakcji.

Proptech wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak sztuczna inteligencja (AI), analiza danych, blockchain, internet rzeczy (IoT) czy technologie mobilne, aby wprowadzić innowacje i poprawić efektywność operacyjną w sektorze nieruchomości.

Główne korzyści płynące z rozwiązań technologicznych oferowanych przez proptech to usprawnienie i uproszczenie procesów, ułatwienie dostępu do informacji o rynku i poszczególnych nieruchomościach oraz ograniczenie niektórych kosztów związanych z zakupem lub sprzedażą nieruchomości, pozyskaniem najemców oraz zarządzeniem lokalami.

Proptech daje wymierne korzyści każdym podmiotom działającym na rynku nieruchomości. Do osób oraz firm korzystających z dobrodziejstw zaawansowanych technologii możemy zaliczyć kupujących i sprzedających, właścicieli nieruchomości przeznaczonych na wynajem oraz ich najemców, zarządców, a także pośredników w obrocie nieruchomościami.

Nowoczesne technologie na placu budowy

Jednym z segmentów proptechu jest contech, czyli zastosowanie nowoczesnych technologii w branży budowlanej. Celem takich rozwiązań jest usprawnienie procesów i zwiększenie efektywności na etapie budowy nieruchomości. Wprowadzenie innowacji redukuje również koszty, poprawia jakość i bezpieczeństwo w sektorze budowlanym.

Inteligentne wyszukiwarki i automatyczne wyceny

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych narzędzi w handlu nieruchomościami są portale z ogłoszeniami nieruchomości takie jak Nieruchomosci-online.pl. Popularność sklepów internetowych oraz różnego rodzaju wyszukiwarek i porównywarek ofert sprawia, że również w przypadku zakupu nieruchomości pierwszym krokiem jest szukanie ogłoszeń nieruchomości w internecie.

Zaawansowane algorytmy do analizy danych oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu właściwego dopasowania ofert do kryteriów wskazanych przez kupującego pozwala skrócić czas potrzebny na znalezienie optymalnej nieruchomości, oraz ułatwić kupującemu podjęcie decyzji.

Baza danych zgromadzonych ofert jest wykorzystywana w celach statystycznych do określania panujących na rynku trendów, szykowania prognoz podaży i popytu oraz podsumowań dotyczących kształtowania się cen ofertowych i zachowań konsumentów na rynku.

Bazując na dużej ilości danych ofertowych, skorygowanych niejednokrotnie o dane dotyczące cen transakcyjnych, systemy mogą służyć do szybkiego, taniego i bezobsługowego Procesy realizowane na rynku nieruchomości ewoluowały w ciągu ostatnich lat. Zmieniło się nasze podejście do szukania, kupowania i zarządzania nieruchomościami. Wykorzystanie w tym celu internetu i nowoczesnej technologii jest dla nas naturalnym wyborem, który wpływa na zmiany w całej branży. generowania wycen nieruchomości. Szacunki takie nie są na razie honorowane przez banki i inne instytucje, ale w znacznym stopniu ułatwiają wystawienie nieruchomości na sprzedaż. Szybka wycena pozwala przygotować ogłoszenie o parametrach, które nie będą odbiegać od średnich wartości rynkowych podobnych nieruchomości.

Wsparcie dla pośredników

Nasze codzienne przyzwyczajenia i umiejętność poruszania się w świecie on-line wspierają też działania agentów nieruchomości. Po tym, jak powszechna stała się nauka zdalna, załatwianie spraw urzędowych, formalności z banku, czy nawet odbywanie konsultacji medycznych na odległość, również pośrednicy w obrocie nieruchomościami sięgnęli po narzędzia, dzięki którym mogą sprawniej działać w sieci, choćby poprzez automatyczny eksport ogłoszeń do wielu portali z ogłoszeniami nieruchomości jednocześnie.

Internet nie służy już tylko do przeglądania ogłoszeń. Bez wychodzenia z domu możemy dokładnie obejrzeć interesującą nas nieruchomość. Pośrednicy mają możliwość przygotowania szczegółowych prezentacji lokali, które mają w ofercie i podczas jednego spotkania zaprezentować kilka nieruchomości bez konieczności przemieszczania się między nimi. Rozwiązanie takie pozwala zaoszczędzić czas zarówno agenta, jak i kupującego.

Wykorzystując dodatkowo narzędzia wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz modelowanie 3D pozwala zaprezentować nieruchomość w całej okazałości bez wychodzenia z domu.

Wsparcie podczas transakcji oraz po zakupie nieruchomości

Co prawda nie wszystkie formalności związane zakupem nieruchomości jesteśmy w stanie zrealizować on-line, to cyfrowe procesy są wsparciem dla uczestników transakcji również na tym etapie. Weryfikacja dokumentów, składanie wniosku o kredyt hipoteczny, opracowanie wzorów umów jest możliwe bez konieczności osobistego spotkania z prawnikiem, czy pracownikiem banku. Obecne regulacje wymuszają jednak osobiste zawarcie na piśmie umowy kredytowej oraz sporządzenie w obecności notariusza umowy kupna-sprzedaży.

Po zakupie nieruchomości również możemy skorzystać z narzędzi, które ułatwią nam zarządzanie nieruchomością, znalezienie najemców i zarządzanie najmem.

Proptech to również inteligentne systemy nadzorujące pracę urządzeń w domu, które umożliwiają automatyzację ich działania, dostosowanie pracy systemów ogrzewania, czy oświetlenia do naszych nawyków i preferencji. Wykorzystanie ich w domu poprawia nasze bezpieczeństwo, ogranicza wydatki na energię oraz umożliwia zdalne sterowanie wybranymi urządzeniami lub całymi instalacjami. 

"Przegląd Budowlany"

poleca:
image
Historia autoklawizowanego betonu komórkowego w Polsce

Autor: Genowefa Zapotoczna-Sytek
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.,
Warszawa, 2019

Czytaj więcej
image
Energetyka odnawialna w budownictwie. Magazynowanie energii

Autorzy: Dorota Chwieduk, Maciej Jaworski
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.,
Warszawa, 2018

Czytaj więcej
image
Absolwenci Politechniki Gdańskiej i ich osiągnięcia w dziedzinie architektury
i budownictwa


Czytaj więcej

Numery Archiwalne Przeglądu Budowlanego

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dzięki, którym nasz serwis może działać lepiej. Szanowny Użytkowniku, zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.