• Najnowszy numer

  Numer majowo - czerwcowy zwiera artykuły z konferencji: Konferencji Naukowo-Technicznej „Ekologia a Budownictwo” oraz Konferencji "BUDIN 2023", dodatkowo artykuły w stałych działach KONSTRUKCJE - ELEMENTY- MATERIAŁY, BEZPIECZEŃSTWO PRACY, GEOTECHNIKA. Zapraszamy do lektury ponad 140 stron - aktualnej wiedzy z zakresu budownictwa.

  Czytaj więcej
 • Zgłoś artykuł przez
  Index Copernicus

  Czytaj więcej
 • Szanowni Państwo, Zgodnie z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych autorzy za publikację artykułu naukowego w czasopiśmie „Przegląd Budowlany” otrzymują 40 pkt.
 • Zachęcamy do kupna prenumeraty w wersji papierowej i elektronicznej

  Czytaj więcej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
                  
                  
                  
                  
                  

Telefon: (+48 22) 826 67 00
Email: biuro@przegladbudowlany.pl

Telefon: (+48 22) 826 67 00                Email: biuro@przegladbudowlany.pl

Współczesne wille to wyjątkowo ekskluzywne i komfortowe domy, które wyróżniają się specjalnym układem pomieszczeń, dużą powierzchnią użytkową i zastosowaniem materiałów wysokiej klasy. Projekt takiej rezydencji zawsze powinien być odpowiednio zaplanowany i dobrze przemyślany. Inwestorzy coraz większą uwagę zwracają zwłaszcza na bezpieczeństwo i prywatność, które zapewnić może zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Nowoczesna stolarka okienno-drzwiowa

Stolarka okienno-drzwiowa willi wpływa nie tylko na jej reprezentatywny i szykowny charakter, ale też poczucie komfortu. W nowoczesnych budynkach tego typu najczęściej występują duże okna, które dostarczają sporo naturalnego światła. Okna i drzwi powinny jednak zapewniać także wysoki poziom bezpieczeństwa, a tym samym ochronę przed potencjalnymi włamywaczami. Poza odpowiednim systemem alarmowym warto zainwestować w stolarkę utrudniającą lub przynajmniej efektywnie opóźniającą wtargnięcie intruzów. Dobrym rozwiązaniem są drzwi antywłamaniowe w klasie minimum RC4, które skutecznie stawiają opór nawet najbardziej skomplikowanym technikom i narzędziom stosowanym przez złodziei. Jeszcze bardziej efektywną ochronę gwarantują drzwi typu RC5 i RC6, ponieważ są w stanie udaremnić nawet włamania przy wykorzystaniu elektronarzędzi. Budowa rezydencji powinna też zakładać zastosowanie okien z szybami odpornymi na uszkodzenia, zgodnymi z normą PN-EN 356. Klasa P6B gwarantuje wytrzymałość na kilkadziesiąt uderzeń siekierą czy młotem. Ochronę przed włamaniem mogą zapewnić szyby w klasie RC2, które zabezpieczają przed rozbiciem okna lub jego otworzeniem narzędziami. Jako dodatkowe zabezpieczenie sprawdzą się rolety antywłamaniowe.

Innowacyjne systemy bezpieczeństwa

Nowoczesne rezydencje nie mogą się obyć bez specjalnych systemów bezpieczeństwa, które są coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Niemałym powodzeniem cieszy się monitoring wideo. System taki może być połączony z siecią internetową, co gwarantuje zdalny dostęp do transmisji obrazu z dowolnego miejsca za pomocą komputera czy smartfona. W willach stosuje się też inteligentne instalacje alarmowe, które bazują na czujnikach ruchu. Dużą zaletą jest w tym przypadku możliwość wysyłania powiadomień bezpośrednio do właściciela. Budowa willi powinna też zakładać uwzględnienie systemów kontroli dostępu, bazujących np. na czytnikach biometrycznych, rozpoznawaniu twarzy czy kodach bezpieczeństwa. Funkcjonalności tego typu mogą być wykorzystywane w różnych strefach rezydencji, co dodatkowo podnosi poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Kompleksową budowę willi oferuje firma budowlana New-House, która posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Szczegóły oferty można poznać na stronie internetowej: https://new-house.com. pl/rezydencje. W tak nowoczesnym domu doskonale sprawdzą się też inne usprawnienia, włącznie z systemami zdalnego sterowania oświetleniem do odstraszania intruzów, zaawansowanymi technologicznie zamkami elektronicznymi czy inteligentnymi roletami i zasłonami.

Właściwe ogrodzenie posesji

Willa nie może się obyć bez odpowiedniego ogrodzenia całej posesji, które powinno być trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Rezydencje tego typu najczęściej projektowane są z uwzględnieniem funkcjonalnych i nowoczesnych rozwiązań, zabezpieczających przed wtargnięciem niepożądanych intruzów oraz gwarantujących domownikom dużą prywatność. Pod tym względem na uwagę zasługują chociażby ogrodzenia kute, gabionowe, kamienne i betonowe. Nieco mniej funkcjonalne są tradycyjne żywopłoty, które dodatkowo wymagają regularnego przycinania dla zachowania pierwotnego kształtu. Ważną kwestią pozostaje sama konstrukcja ogrodzenia. Nowoczesne rezydencje często otoczone są zabudowaną powierzchnią, jednak stosuje się w nich prześwity. Do popularnych rozwiązań należą ogrodzenia ażurowe, jednak mogą być one dość łatwe do sforsowania. Inwestorzy chętniej decydują się na ogrodzenia pełne, które gwarantują lepszą ochroną i jednocześnie dają poczucie prywatności. Kompromis stanowią ogrodzenia półpełne, pozwalające na wyjrzenie poza posesję dzięki prześwitom, a jednocześnie są do pewnego stopnia zabudowane. 

 

"Przegląd Budowlany"

poleca:
image
Historia autoklawizowanego betonu komórkowego w Polsce

Autor: Genowefa Zapotoczna-Sytek
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.,
Warszawa, 2019

Czytaj więcej
image
Energetyka odnawialna w budownictwie. Magazynowanie energii

Autorzy: Dorota Chwieduk, Maciej Jaworski
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.,
Warszawa, 2018

Czytaj więcej
image
Absolwenci Politechniki Gdańskiej i ich osiągnięcia w dziedzinie architektury
i budownictwa


Czytaj więcej

Numery Archiwalne Przeglądu Budowlanego

Ta strona używa ciasteczek (cookies). Dzięki, którym nasz serwis może działać lepiej. Szanowny Użytkowniku, zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. chcielibyśmy poinformować Cię o sposobach oraz zasadach przetwarzania Twoich danych osobowych na stronach naszego serwisu.